85
 

Toruń.turystyka.pl

Bo kochamy nasze miasto

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Fort II

Email Drukuj PDF
Miejsce: róg Szosy Lubickiej i ul. Leszczynowej
Stan: teren prywatny

Fort II (Feste I, Bülow, im. S. Czarneckiego) to jeden z najstarszych fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Toruń. Pierwszy zbudowany w twierdzy standardowy fort artyleryjskich główny. Postawiony został w bardzo ważnym punkcie - na dzisiejszej ul. Leszczynowej, przy drodze na Lubicz. Wraz Przyczółkiem Mostowym, fortem kolejowym i Fortem XI utworzył zewnętrzny pierścień obronny chroniący miasto i most od strony granicy rosyjskiej.

Jego budowa, jak i Fortu XI różni się znacznie od pozostałych fortów głównych Twierdzy Toruń. Opiera się na planach z 1974 roku standardowego symetrycznego małego fortu głównego. Różnice te polegają na innym usytuowaniu prochowni i chodników strzeleckich ze strzelnicami. W trakcie budowy jednak dokonano wielu przeróbek i usprawnień upodabniających go do późniejszych standardowych pruskich fortów głównych.

Prace nad Fortem II rozpoczęto w 1878 roku i trwały do roku 1882. Jego uzbrojenie stanowiło łącznie 26 dział. W późniejszym okresie dobudowano jeszcze dwie baterie skrzydłowe ze schronami. Przebudowie uległ tez sam fort zamieniając jego typ z typowo artyleryjskiego, poszerzając o funkcje magazynowo-koszarowe.

W latach 80-tych i 90-tych właścicielem fortu był Winpol. Fort uległ wtedy nieodwracalnym przebudowom, cześć pomieszczeń adaptowano do produkcji. Fort został strasznie zaniedbany. Obecny jego właściciel (Firma Staler) przejął go w opłakanym stanie. Został adoptowany na pomieszczenia magazynowe. Trwają tez na duża skale zakrojone prace remontowe mające na celu przywrócenie mu chociaż odrobiny dawnej świetności.

Ponieważ Fort II jest własnością prywatną zwiedzanie go przez indywidualnego turystę jest utrudnione. Większe grupy jednak nie powinny mieć z tym większego problemu po uprzednim ustaleniem terminu. Według zapewnień właściciela w 2001 roku poczynione zostaną prace mające na celu udostępnienie obiektu zwiedzającym.

 

Zmieniony: Niedziela, 11 Wrzesień 2011 19:08