94
 

Toruń.turystyka.pl

Bo kochamy nasze miasto

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dwór Artusa

Email Drukuj PDF

Położenie

Dwór Artusa znajduje się na Rynku Staromiejskim pod numerem 6, czyli przy jego południowej ścianie, na przeciwko głównego wejścia do Ratusza Staromiejskiego.

Opis budynku

Ceglany, neorenesansowy budynek, zwrócony fasada w kierunku północnym. Posiada trzy kondygnacje, z czego górna jest najwyższa. Budynek przykryty jest czterospadowym dachem. Okna dzielą fasadę na pięć części. W dolnej kondygnacji posiada 4 okna. Nad oknami, na środku, znajduje się płasko rzeźbiony portal.

Pierwsza kondygnacja posiada, zgrupowane po dwa, dziesięć okien. Przy czym każda para znajduje się dokładnie nad oknem z parteru. (Środkowa zaś nad portalem)

Najwyższa kondygnacja posiada ciągnące się od sufitu po podłogę, półkoliście zakończone okna, przechodzące w półkoliste balkoniki ozdobione tralkami.

Wnętrze bardzo eleganckie i reprezentacyjne, pokryte malowidłami i sztukateriami.

W Sali Wielkiej na południowej ścianie, w połowie wysokości znajduje się rząd balkonów-loż,

Historia

Historia Dworu Artusa sięga XIV wieku. Niestety niewiele osób wie, że od momentu jego powstania kilkukrotnie zmieniał swój kształt.

Początkowo pod dzisiejszym adresem Rynek Staromiejski 6 stały trzy budynki. Z lewej strony niewielka kamienica, będąca mieszkaniem sekretarza Rady Miejskiej (tzw Kancelaria), po środku pierwszy gmach Dworu Artusa, po prawej zaś kamieniczka, pełniąca w XIX wieku role faktorii solnej.

Budynek Dworu Artusa zbudowany został w latach 1385-1386. Nosił wtedy nazwę Dom Towarzyski. W budynku znajdowała się siedziba Bractwa Świętego Jerzego, którego członkami byli zamożni patrycjusze. Głównym celem bractwa było pielęgnowanie pobożności i prowadzenie akcji społecznych, oraz krzewienie towarzyskości. Członkowie bractwa wzorowali się na postaci legendarnego króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu.

W 1836 roku, kiedy budynek nie był jeszcze wykończony, goszczono w nim Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, Konrada Zöltera von Rotensteina.

W latach 1625-1626 przebudowano frontową elewację na renesansowa. W 1701 fasada otrzymuje barokowy wystrój. Pokryta zostaje malowidłami przedstawiającymi herby Polski i Prus Królewskich, oraz wizerunki władców polskich. Fasadę wieńczył szczyt ze smukłymi wieżyczkami w narożnikach i malowidłem przedstawiającym Świętego Jerzego na Koniu. Sale główna upodobniono do Sali Głównej Dworu Artusa w Gdańsku.

14 czerwca 1802 roku, wobec fatalnego stanu technicznego budynku przystąpiono do rozbiórki. W maju 1826 roku ukończono budowę nowego Dworu Artusa, według projektu Heckera. Ten budynek byl niższy i szerszy o szerokość kamienicy sąsiadującej ze starym budynkiem od wchodu. Ściana frontowa miała kształt prostokąta przykrytego prostokątnym dachem. Dwór Artusa posiadał wtedy dwie kondygnacje i trzy wejścia. Obszerny parter zajmowała sala widowiskowa, na pierwszym piętrze zaś niewielka sala reprezentacyjna. Po rozwiązaniu Bractwa Świętego Jerzego gmach nazwany został Teatrem Miejskim. W lutym 1889 roku budynek rozebrano.

W tym samym roku wybudowano na jego miejscu kolejny budynek. Zwano do Drugim Dworem Artusa lub Nowym Dworem Artusa. W tym kształcie możemy oglądać go do dziś.

Teraźniejszość Dworu Artusa

Dwór Artusa, jako budynek niezwykle piękny i reprezentacyjny, a przy okazji świetnie przystosowany do urządzania w nim imprez kulturalnych, jest miejscem, w którym odbywają się ważne uroczystości, koncerty muzyki poważnej, wystawy.

Wszystkich zainteresowanych bieżącymi wydarzeniami dziejącymi się w Dworze Artusa zapraszam na oficjalna stronę:

http://www.artus.torun.pl/