71
 

Toruń.turystyka.pl

Bo kochamy nasze miasto

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Brama Mostowa

Email Drukuj PDF

Brama Mostowa mieści się przy ulicy Mostowej w Toruniu. Zbudowana została, według projektu Hansa Gotlanda, w 1432 roku, na miejscu wcześniejszej. Świadczą o tym ślady na poziomie fundamentów budynku. Początkowo zwana była Bramą Przewoźną lub Promową. od znajdującej sie w tym miejscu przeprawy przez Wisłę.

Swoją obecną nazwę zaczerpnęła od nieistniejącego już drewnianego mostu. (Zbudowanego w latach 1497-1500, a ostatecznie spalonego w 1877)

Budynek przeznaczony był dla Straży Miejskiej i obsługi bramy. Dla wszystkich "spóźnialskich" brama posiadała przejście łączące ją z przylegającym do niej z lewej strony budynkiem odwachu. W czasie oblężenia przejście to mogło służyć również jako tajne dla obrońców miasta.

W latach 50 XIX wieku zmieniono poziom starodachu bramy. Usypano ok 1,5 m warstwę ziemi mającej niwelować skutki uderzeń bomb, wzmocniono konstrukcję bramy, zmniejszono otwory strzelnicze.

Od 2000 roku dzierżawca Bramy Mostowej jest toruński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. SARP rozpoczął tez gruntowny jej remont. Przywrócono pierwotny wygląd wnętrza bramy, usunięto wprowadzony w XIX wieku układ kondygnacji i powiększono z powrotem otwory strzelnicze. Do grudnia 2002 planowane jest zakończenie remontu zewnętrznej elewacji bramy i wymiany biegnącego pod nią chodnika. Być może uda się też zakończyć w tym terminie remont wrót.

Po zakończeniu prac w Bramie Mostowej mieścić się będzie pracownia architektoniczna, sala spotkań członków SARP, oraz otwarty dla torunian Klub Architekta

Zmieniony: Poniedziałek, 05 Wrzesień 2011 20:05