68
 

Toruń.turystyka.pl

Bo kochamy nasze miasto

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zamek Bierzgłowski

Email Drukuj PDF

Historia

Gotycki zamek krzyżacki wzniesiony w latach 1270-1305 w miejscu wcześniejszego grodu zniszczonego przez Litwinów (1263). Jedna z najstarszych obronnych budowli krzyżackich. Siedziba komturów zakonnych. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany. W 1410 i w czasie wojny 30-letniej znajdował się w rękach polskich. Od roku 1520 własność Torunia. Zniszczony w czasie walk między konfederatami barskimi a mieszczanami w 1769 roku. Pod koniec XIX wieku rozpoczęto prace remontowo-budowlane. Kontynuowała je Kuria Biskupia Diecezji Chełmińskiej, która w 1929 roku przejęła zamek. Po drugiej wojnie światowej mieścił się tutaj dom opieki społecznej. Od 1992 roku właścicielem zamku jest Diecezja Toruńska

Kompleks zamkowy składa się z pięciobocznego zamku głównego i przedzamcza (3 budynki gospodarcze). Do przedzamcza wjeżdżało się przez most prowadzący do wysokiej wieży bramnej. Do zamku właściwego wjeżdżało się przez most nad szeroką fosą. Sam zamek właściwy otoczony był podwójnym pierścieniem murów. W skrzydle zachodnim zachował się refektarz i kapitularz. Umieszczona nad bramą płaskorzeźba przedstawiająca trzech rycerzy pochodzi z około 1300 roku i jest najstarszą rzeźbą zachowaną na terenie Prus. Wykonana została z bloku surowej gliny.

Dojazd

Zamek stoi we wsi Zamek Bierzgłowski około 16 km na północny zachód od Torunia, bardzo blisko podtoruńskich Piwnic. Dojazd samochodem zajmuje około 10-15 minut. Rowerem około 45. Regularnie kursuje tam PKS.

Oficjalna strona www zamku: http://www.zamek.diecezja.torun.pl

Zmieniony: Niedziela, 04 Wrzesień 2011 21:28